2010. szeptember 8., szerda

Advaita jóga mesterkurzus

Persze nem mestereket képzünk - a mesterkurzus a legmagasabb szintű tanfolyamunk, ahol képzési rendszerünk filozófiai, szellemi oldalával ismerkedhetsz meg.

Azoknak szól, akiket foglalkoztatnak az élet nagy kérdései: Hogyan keletkezett a világ? Mi az élet értelme? És fôleg: Ki vagyok én?

Előképzettség nem szükséges, csupán nyitottság, érettség és erős vágy a valóság mibenlétének megértésére.

2010. július 9., péntek

A jógagyakorlók 3 alaptípusa - karmi, bógi, jógi


A jóga eredeténél fogva spirituális út, önmegismerési folyamat, a végső egység elérését célzó filozófiai és mozgásrendszer. A jógaguru olyan önmegvalósított mester, aki képes megmutatni az illúziókba gabalyodott kereső számára a kiutat a létforgatagból, a szamszárából. Minden ember rendelkezik az egész emberiségre, illetve az adott kultúrára jellemző hiedelem rendszerrel, valamint személyes, csak rá jellemző téves elképzelésekkel. A jóga célja a tudat korlátain való felülemelkedés elérése, amit szabadságnak, felismerésnek hívnak.

Abból a szempontból, hogy gyakorlásának mi a fő motivációja, jól megkülönböztethetünk három fő csoportot:

Karmi: A karma tettet jelent, a karmi tehát a cselekvésen, az erőfeszítéseken keresztül halad előre. A nyugati társadalmak ezt a típust értik és támogatják leginkább, hiszen náluk a teljesítmény, a kézzelfogható eredmény a fő érték. A karmi a jógához is teljesítménycentrikusan közelít: a fizikai testet fejleszti, gyakorlás közben izzad, légzése erőteljes. Világképét, értékrendjét megtartva, testedzésként, egészségmegőrzésként gyakorolja a jógát. A gyakorlás eredménye erős, egészséges test, önbizalom, lelki stabilitás lesz.

Bógi: A bógi az öröm, az önfeledtség útját járja. Életében is örömcentrikus, kiegyensúlyozott, így kellemes egyéniség, jó társaság. Gyakorlására az önátadás, az örömjóga jellemző, figyelme a finomenergetikai történésekre irányul. Kedveli a lassú, meditatív mozgást, a finom, fejlett koncentrációt igénylő légzőgyakorlatokat. A gyakorlás eredménye a helyes alázat kialakulása, a tudati korlátok oldódása, beleolvadás a kozmikus tudatba.

Jógi: A jóga eszménye a tudatosság, a felismerések által mutatott utat járó jógi. Életét a korlátoktól való mentesség, az öntörvényűség, a vágyakon való felülemelkedés jellemzi. Gyakorlásának célja az elme lecsendesítése, a tiszta tudatosság, a nem-én állapot létrehozása. A meditációt, a mentális technikákat kedveli, inkább egyedül gyakorol, mint csoportban. A gyakorlás eredménye a szabadság, a körülményektől való függetlenség, az énnel való azonosulás oldódása lesz.

Természetesen a három csoport keveredik, az egyes gyakorlóknál is időlegesen változhatnak a prioritások. A karmiból van a legtöbb, a populáris, modern jógairányzatok elsősorban velük foglalkoznak - jóesetben azért felmutatva a figyelem finomodásának lehetőségét. Mindig is kevesen voltak az elhivatott, komoly gyakorlók, akik a végső szabadság elérését tűzték ki célul.

/Gergő/

2010. június 14., hétfő

Új konstrukcióban indítjuk jógaoktató képzéseinket

Oktatóképzéseink részletes leírását itt találod»

alap jógaoktató képzés: OKJ-s Gerincjóga jógaoktató képzés » 2010. szeptember 11-12. Vezeti: Németh Gergő
180 órás, szakmát adó alap sportoktató és jógaoktató képzés. A tanfolyam gyorsan, vizsgacentrikusan adja át az OKJ-s Sportoktató tanfolyam központilag meghatározott anyagát, illetve felkészít a Gerincjóga rendszer alapszintű oktatására.

jógaoktató továbbképzés: Nőijóga-intimjóga okleveles jógaoktató képzés » 2010. október 31. Vezeti: Juhász Sarolta
120 órás, alapfokú Nőijóga jógaoktató képzés. A Nőijóga a Hatha Jóga gyakorlatait alkalmazza a női egészség helyreállítására: a fizikai testet a modern intimtorna hatákonyságával képes kezelni, míg az energetikai és mentális történésekhez a jóga ősi, mégis újszerű szemléletével közelít. A 90 órás alap Gerincjóga jógaoktató képzésre épülő tanfolyam.

jógaoktató továbbképzés: Haladó Gerincjóga jógaoktató képzés hamarosan Vezeti: Németh Gergő
120 órás haladó jógaoktató képzés. A tanfolyam célja az egészséges test fejlesztése, illetve a modern emberre jellemző testi problémák kezelése a Hatha Jóga eszközeivel. Az alkalmazott anatómiára épülő rávezető gyakorlatok elsajátítása után a haladó ászanák elemzésével és a fizikai korlátok oldásával, kezelésével foglalkozunk. A 90 órás alap Gerincjóga jógaoktató képzésre épülő tanfolyam.

haladó jógaoktató képzés: Hatha Jóga okleveles jógaoktató képzés » 2010. október 2. Vezeti: Németh Gergő
200 órás, rendszerfüggetlen, átfogó jógaoktató képzés. A jógaoktató képzés célja, hogy olyan oktatókat indítson el útjukon, akik saját mély, belső megtapasztalásaik alapján képesek intuitív, a test és a tudat fejlődését szolgáló Hatha Jóga foglalkozások vezetésére. A 90 órás alap Gerincjóga jógaoktató képzésre épülő tanfolyam.


Az anatómiai és oktatásmódszertani alapokat a Gerincjóga jógaoktató képzés tartalmazza, ezért, bár a továbbképzések elvégezhetőek külön is, az oktatói oklevelet csak az alap 90 órás Gerincjóga jógaoktató képzés elvégzésével vagy megfelelő előképzettség esetén különbözeti vizsga letételével adjuk ki. részletek»

2010. május 27., csütörtök

ingyenes oktatói továbbképzések június 8-tól

Úgy alakult, hogy egy táborunk elmarad a jövő héten, ezért arra gondoltunk, hogy az oktatók számára szerveznénk egy önköltséges továbbképző tábort.

Június 8-a keddtől vasárnapig van lehetőség lejönni akár egy délutánra is - a szállás-ellátás 3-4 ezer forint lesz naponta, a workshopok ingyenesek!

Helyszín: Naptanya, Zebegény
Ellátás: magunk főzünk ízletes és egészséges ételeket, ahogy mindig is szoktunk
Oktatók: A táborban hosszabb-rövidebb ideig lent lesz Gergő, Sarolta, Csabi, Hédi és a haladó Hatha Jóga oktatóképzés résztvevői.

Kérjük jelezd, ha részt kívánsz venni:
- mikor tudsz jönni, mennyi időre?
- le tudsz hozni másokat is?
- szükséged lenne autó szervezésre?
jelentkezés»

2010. március 26., péntek

Jógaoktatók számára összeállított OKJ-s oktatóképzés

A sportoktató - Gerincjógaoktató képzés elsődleges célja, hogy olyan oktatókat neveljen, akik egyfelől járatosak a jóga mozgásrendszerében, elméleti hátterében és filozófiájában, másfelől rendelkeznek azokkal az anatómiai, oktatói és életviteli alapismeretekkel, amelyek biztosítják mind saját, mind tanítványaik hosszú távú, biztonságos, ugyanakkor hatékony fejlődését. A tanfolyam gyorsan, vizsgacentrikusan adja át az OKJ-s Sportoktató központilag meghatározott anyagát, és felkészít a biztonságos, mégis hatékony Gerincjóga rendszer alapszintű oktatására.

A 157/2004. (V.18) Korm. Rendelet szerint csak megfelelő végzettséggel (legalább OKJ-s Sportoktató) lehet oktatói, edzői tevékenységet végezni. Erre való tekintettel összevontuk a szakmát adó OKJ-s Sportoktató képzést a Gerincjóga oktatóképzéssel. Így ugyanazon tanfolyam keretein belül sajátíthatod el a legújabb trendek szerinti sportoktatás alapjait, valamint a Hatha Jóga alkalmazott mozgásrendszerét. Sikeres vizsga esetén mind sportoktatói, mind Gerincjóga oktatói tevékenységet folytathatsz bármilyen sport, wellness vagy fitnesz létesítményben, illetve magánpraxisban.

2010. március 3., szerda

Gerincjóga haladó - a váll

Március 17. 18.30-21.00, Advaita Jógaközpont - A két és fél órás workshop témája a váll. Feszültségoldások, nyújtások, a karok helyes pozíciója különböző ászanákban, folyamatosan tudatosítva a váll anatómiáját. Haladóknak és Gerincjóga oktatóknak ajánljuk! részletek»

A Gerincjóga helye a mindennapokban

A gyakorlás csak akkor lehet igazán látványos és hosszútávon eredményes, ha a tanultakat beépítjük mindennapi életünkbe. Képessé kell válnunk a légzés uralására minden helyzetben, ügyelnünk kell tartásunkra és mozgásunkra éppúgy, mint a stressz azonnali kezelésére. A jógaórákon megtanuljuk a megfelelő technikákat, ezek egy része lassan önmagától beszivárog a viselkedésünkbe és átalakítja meglévő szokásainkat, ám még többet profitálhatunk az órákon tanultakból, ha tudatosan fejlesztjük ezirányú alapkészségeinket.

A legfontosabb előfeltétele a fejlődésnek a rendszeres otthoni gyakorlás. A testnek ahhoz, hogy megtanulja az új mozdulatokat és tartásokat legalább heti három alapos gyakorlásra van szüksége. Kezdők számára ajánlott két vezetett Gerincjóga, amit kiegészít egy otthoni gyakorlás, amely a legfontosabb gyakorlatokat tartalmazza. A legjobb hatást akkor érheted el, ha a három egy-másfél órás gyakorláson felül reggel és este is elvégzel néhány gyakorlatot. Erre a rövid átmozgatásra elegendő 10-15 perc, természetesen ha van időd és kedved, többet is rászánhatsz. A jól felépített, szisztematikus gyakorlás a legcélraveztőbb, ebben kérd oktatód segítségét. Az alábbi szempontok figyelembevételével magad is összeállíthatsz gyakorlatsorokat, a fő, hogy biztonságosan és teljes figyelemmel gyakorolj.

A reggeli jóga elsődleges célja a test felébresztése. Alakíts ki a lakásban egy jól szellőztethető, nyugodt szobát vagy sarkot, ahol zavartalanul gyakorolhatsz, de még jobb, ha ki tudsz menni a szabadba. Felkelés után igyál néhány korty tiszta vizet, látogasd meg a mellékhelyiséget, esetleg zuhanyozz le. A gyakorlást kezdd néhány mély légzéssel, ráhangolódással, figyelmed fordítsd befelé. Ezután óvatosan mozgasd át az ízületeket felülről lefelé, a nyaktól a bokákig. Folytathatod néhány hosszabb nyújtózkodással, lerázással, amelyek kissé megemelik a test hőmérsékletét és felpezsdítik a keringést. Majd mozgasd át a gerincet: homorítás-domborítás, oldalra hajlás, csavarás. Néhány dinamikus gyakorlattal lazítsd el a megnyújtott izmokat, és végül szánj rá egy percet, hogy csukott szemmel megfigyeld a testben végbemenő változásokat, történéseket. A gyakorlatokat végezheted állva, sarokülésben vagy fekve, ahogy a legbiztonságosabbnak érzed. Használd azokat a gyakorlatokat és gyakorlatsorokat, amelyeket már elsajátítottál a foglalkozásokon. Legyen a gyakorlás mindig precíz, elmélyült, tudatos, ugyanakkor örömteli. Ezt a néhány percet még a legelfoglaltabbak is megengedhetik maguknak, már csak azért is, mert az alvásigény jelentősen csökken a rendszeres gyakorlás hatására.

Az esti jóga inkább az ellazulást, a pihenés előkészítését szolgálja. Kezdd ismét néhány mély légzéssel, ráhangolódással. A bemelegítés a nap végén nem olyan hangsúlyos, mivel a test aktív volt – viszont fontos, hogy az egészségtelen mozgásokból vagy épp a huzamosabb mozdulatlanságból következő rossz hatásokat ellensúlyozd célzott nyújtásokkal. Mozgasd át a gerincet a fent leírt módon (homorítás-domborítás, hajlás oldalra, csavarás), majd finoman nyújtsd meg a azokat az izomcsoportokat, amelyek a leginkább hajlamosak a feszültségek összegyűjtésére: a nyakat, a vállat, a comb hátsó részét, a vádlit. Amennyiben van aktuálisan problémásabb testrészed, azzal foglalkozz többet. Befejezésként feküdj néhány percig kezeidet a köldökre téve, és végezz lassú, mély hasi légzést. Ez a rövid gyakorlás segít feldolgozni a napi stresszt, valamint támogatja a szervezet öngyógyító és méregtelenítő folymatait.

Nap közben is igyekezz minden lehetőséget megragadni a szervezet egyensúlyának megőrzésére! Ha érzed, hogy valamely élethelyzet hatására feszültté válsz, felbosszantanak, vagy a stressz kezd nehezen kezelhetővé válni számodra, vonulj vissza egy nyugodt helyre néhány percre, vegyél mély lélegzeteket, hosszú, mély kilégzésekkel engedd el a feszültséget, nyújtózkodj, lazítsd el a túlfeszült izmokat. Amennyiben hosszabb időt kell ülve töltened, ügyelj az egyenes hátra és fejed helyes tartására, valamint óránként állj fel, mozgasd át magad, nyújtózkodj, vagy legalább a háttámlába kapaszkodva végezz néhány gerinccsavarást.


A fenti egyszerű alapelveket elsajátítva néhány héten belül érezni fogod a változásokat nem csupán a fizikai testedben, de közérzetedben, tudatosságodban is. Türelmesebbé és figyelmesebbé válsz, a munka könnyebben és hatékonyabban megy, kevesebb ételre és alvásra lesz szükséged. Az élet minden területén pozitív változásokat fogsz tapasztalni, amelyek egy boldogabb, teljesebb élet felé vezetnek.

2010. február 8., hétfő

Selfness Jóga csoportvezető- és oktatóképzés

Ingyenes bemutatkozó beszélgetést tartunk Miklós Ervinnel február 26-án pénteken, 18.30-tól az Advaita Jógaközpontban. Minden érdeklődőt szívesen látunk! részletek»

2010. január 3., vasárnap

Oktatóképzések 2010

Több tervünk is van: Jógamester kurzus Miklós Ervin vezetésével - újabb, jobban a jógások igényeire formált OKJ-s Gerincjóga oktatóképzés - Nőijóga oktatói tanfolyam. Pontos dátumok hamarosan!